Suzuki dl650 v-strom 2008 → літо без подорожей або актово і білокузьминівка

49

Після болгарського тріпу мотоцикл вимагав обслуговування. Нові ланцюг і зірки ставили всім двором. Зірки-jt, задня виявилася кривою і ланцюг не рівномірно натягувалася. Проблема була в пазах під ролики ланцюга. В одному з секторів зірки вони були з овалом. Відповідно, ланцюг лягає на зірку з різною глибиною. Ланцюг-did zvmx 525. Навіщо я взяв найтовстішу – не знаю. Швидше стрес після дальняка, коли стара ланцюг могла по шляху порватися або злетіти із зірки. На пробігу 4000 км не рівномірна натяжка залишилася, як і осад на душі….…паралельно встановив мастило. Взяв на алі за принципом кобри 2. Треба змастити-крутнув бочонок. Не треба змащувати-нічого не відбувається. Використовую його після грунтовок або під час поїздки по дощу. Ланцюг все одно мою і змащую балончиком. Інжектор на зірку робив по-різному-від подачі на одну сторону, до пензлика, яка постійно стосується ланцюга. Прижився варіант № 9 у вигляді трійника з абс пластика і двох ампулок від кулькових ручок. 30 мл олії вистачає на 1200 км….

…однією з літніх поїздок був актовський каньйон. Поїздка 2х днів. 1500 км доріг різного стану-від нових до 140 км гравійки і ями по 2 метри в глибину. Їхали 3-ма мотоциклами. З 6 коліс одне прорізали. Ось через 3 роки став в нагоді мій ручний насос. Накачали і проїхали ще 20 км до шиномонтажу, де підлаталися. На особливу увагу заслуговує бетонка кропивницький-кишинів. Згодом плити зрушилися як тектонічні, утворивши то напливи до метра заввишки, то ущелини розміром з колесо. Місто кривий ріг не обійшли стороною. Потрапити в найбільший кар’єр україни не вийшло. Легально туди є екскурсії, але це все заздалегідь обговорюється і планується з адміністрацією. Але і саме місто цікаве, особливо для ендуро. Цьому сприяє багато відвалів від видобутку копалин. …… Актовський каньйон-каньйон на річці мертвовод, поблизу села актово вознесенського району миколаївської області, україна. Починається за кілометр нижче за течією від села петропавлівка братського району. Глибина до 40-50 метрів, площа понад 250 гектарів. ……таке похмуре назву річка мертвовод отримала неспроста. В її долині знаходяться поховання скіфських царів. За одним з переказів, під час одного з татарських набігів місцеві жителі зварили отруйний відвар, який вилили в річку. Татари спробували води і всі померли….…це одне з найкрасивіших і незвичайних місць в україні, де я був. Актовський каньйон часто називають “долиною диявола”. Як і чому серед рівного степу виникло таке місце абсолютно незрозуміло. Хоча вивчаючи околиці кривого рогу, розумію, що в цій місцевості багато кам’янистої породи під грунтом і з часом вивітрювання і ерозія зробили такий пейзаж. Тут неймовірно красиво, особливо на світанку-з першими променями сонця скелі стають персиково-рожевими. Висота скель – до 50 метрів. Скелі в самому селі актово – це найпопулярніша ділянка каньйону. Вгору за течією річки береги прямовисні, вниз – вони пологі, але розмір валунів доходить до 4 метрів в діаметрі. …

…кемпінг розкинули на березі вище за течією. Там є під’їзд до річки, але спуск крутий і скелястий. Люди залишали авто на верху і з наметами спускалися вниз. Третій каньйон в миколаївській області-петропавлівський-розкинувся на площі 250га. Знаходиться поруч з селом петропавлівка братського району і утворився в руслі річки мертвовод. Як і актовський, петропавлівський каньйон входить до складу регіонального ландшафтного парку «гранітно-степове побужжя»….

…літо в розпалі. У зв’язку з епідситуацією в світі, плани на грузію перенеслися на наступний рік, а потім ще на рік. Задовольнятися довелося фестами та поїздками в околицях. Через гугл карти накидав собі треків з грунтовими дорогами. На одній ґрунтовці десь у лісах харківської обл перевірив дуги на мотику. Відпрацювали норм, але їх зігнуло. Падіння було на швидкості близько 40 км/год. Потрапив переднім колесом в колію. На цьому я закінчив ендурити на штромі. Коли 200 кг падають на ногу і пливуть ще метром 5, десь в ібенях, то приємного мало. Добре, що цілий. У подорожах екстрим мені зовсім не потрібен. ……поїздка в черкаси-місто 3х фестивалів сила нації, тарасова гора і дорога на січ. ……у донецькій області є ще дуже цікаве місце. Для донбасу з його суворими териконами білі гори з гладкими вершинами-унікальне природне творіння. Найближча до села білокузьминівка гора має не пологий схил, а обривається скелястими виступами. Фрагменти утворень химерних форм всюди розкидані повітряної і водної стихіями. Місце нам дуже сподобалося. 1-2 години, які ми планували, розтягнулися на цілий день. Як мені подобається, коли їдеш кудись, а реалії перевершує очікування. Висота крейдяних гір сягає 25 метрів. На східній стороні розташована стоїть окремо від інших-гора меч. Вона обривається біло-сірими скелями, які нагадують руїни середньовічного замку. Деякі скелі нагадують за формою пальці. …

…осінь була не сильно наповнена поїздками. На карті зазначив грибні місця і кожні вихідні прочісував їх. Грунт в лісах в основному піщана. Боліт у нас мало. В одному з таких місць знайшов стару садибу-наталіївка. …

…про колишню велич садиби нагадують вцілілі парадні ворота, побудовані за задумом легендарного архітектора олексія щусєва, який проектував мавзолей леніна і казанський вокзал в москві. За легендою, садиба була названа на честь молодшої дочки павла харитоненка — наталії. Серед вікового лісу (вік деяких дерев досягає 300 років) був зведений двоповерховий будинок. На жаль, до наших днів він не зберігся – був зруйнований в роки другої світової війни. У своєму маєтку господарі влаштовували розкішні прийоми. Кажуть, що тут гостювали письменник антон чехов і художник кузьма петров-водкін. Справжньою окрасою наталівського парку стала свято-преображенська церква, побудована в 1913 році під керівництвом олексія щусєва….

…з приходом холодів і дощів залишаються тільки асфальтні покатушки. З наметом вже не доїду, точніше не хочу їхати до річки або ще кудись. Всі “теплокровні” брати вже сплять, тільки я катаю в листопаді в сусідню область попити каву, щоб зігрітися після дороги до кави. Взимку має бути те, а саме регулювання клапанів. На цьому моті це дуже не приємна процедура, точніше трудомістка. Цього року я зрозумів, що правильно вибрав моп. На асфальті мені зручно, можна їхати 1000 км за день. На поганих дорогах не страждаєш. З правильною гумою грунтовки теж не проблема. Вантажопідйомності вистачає, що їздити з дружиною, а в кофри завантажити речі на двох. Як виявилося, обсяг багажу у мене більше, ніж на новій голді-кофри 40+40+52 і сумка на бак 23. Всього – 155 літрів. Витрата-5.5 літрів при 130+ і 4.5 при 120 км/год. Бака вистачало на 460 км ходу. Не вистачає тільки двох речей-потужності і кардана))…